moc.liamg%40vivl.legov
- Lviv - • online •
Чому психотерапія працює?
Дослідження свідчать, що психотерапія в основному дійсно допомагає багатьом людям. Але, що цікаво, вони переконливо показали, що ця допомога не залежить від обраних технік або виду терапії (психоаналіз, когнітивно-поведінкова терапія, екзистенційний аналіз...). Насправді, всі випробувані психологічні підходи працюють однаково добре. Отже, якщо метод не грає ключову роль, що ж змушує психотерапію працювати?
Такі дослідники як Скотт Міллер, Баррі Дункан, Брюс Вамполд та Марк Хаббл вивчили багато досліджень результатів терапії та дійшли висновку, що фактори, загальні для всіх терапевтичних підходів, підтримують зміни. Це означає, що:
• Найбільше джерело змін полягає в тому, що приносить клієнт – його сильні сторони, труднощі, культура, уподобання та події життя.
• Стосунок та співпраця між терапевтом і клієнтом безпосередньо сприяють змінам.
• Надії та очікування як клієнта, так і терапевта сприяють зміні того, що відбувається у внутрішньому (а згодом також і зовнішньому) світі клієнта.
• Конкретні психологічні методи роблять дуже невеликий внесок у результати - оцінки варіюються від 1% до 8% змін через конкретні психологічні методи.
Це означає, що терапія, яка підтримує кожне з цих джерел змін, має найбільше шансів спрацювати. Шанс на успішнийрезультат підтримується, якщо:
• Клієнтів запитують про їхню думку стосовно процесу терапії та стосунку клієнт-терапевт.
• Терапевт прагне спільно оцінювати роботу зі своїми клієнтами та розвивати свій професіоналізм.
• Активне пояснення клієнтам того, як для них відбуваються зміни та віра терапевта у ці пояснення.
• Модель терапевта стосовно змін має узгоджуватися з клієнтом.
• Широкий арсенал психотерапевтичних технік – якщо щось не працює, терапевт повинен мати можливість змінити тактику.
• Відстеження прогресу також має вирішальне значення для успіху терапії.
І, звичайно ж, не останню роль у ефективності психотерапії грає відповідальність клієнта у процесі роботи. Усі необхідні фактори разом дають помітний бажаний результат, який врешті задовольняє клієнта.
Як відбувається процес психотерапії?
Перший та найважливіший крок до розуміння себе - той, який складно зробити. Але якщо зробиш - зможеш почуватися щасливим.
Тривалість та періодичність
• Кожна сесія триває 50 хвилин. Періодичність узгоджується з кожним клієнтом індивідуально, виходячи з необхідності та можливостей.
• Сама ж психотерапевтична робота може продовжуватися роками, або завершитися уже через декілька місяців. Усе залежить від запиту клієнта та його бажання заглибитись у внутрішні переживання.
Конфіденційність
Усе, що клієнт повідомляє у межах кабінету є строго конфіденційною інформацією і не буде відкриватись третім особам без письмової згоди самого клієнта.
Тим не менш, відповідно до законодавства, конфіденційність не може бути гарантована при станах, що загрожують Вашому життю і життю інших, а також у ситуаціях які представляють безпосередню небезпеку для дітей (як, наприклад, сексуальне чи фізичне насильство).
Роль психотерапевта?
Ключову роль у психотерапії відіграє не лише сам клієнт, але і фігура психотерапевта, котрий, володіючи професійними знаннями, допомагає людині досліджувати власну психіку та процеси, що у ній відбуваються.
Спеціаліст також (обов'язково) має власний досвід роботи із кваліфікованим терапевтом в якості клієнта (індивідуально та у групі). Як говориться у народі - "перед тим, як знати та розуміти - потрібно спробувати".
Хто такий клієнт?
Це "відкриття" як для терапевта, так і для самого клієнта у процесі дослідження його внутрішнього світу.
Стосунок між клієнтом та психотерапевтом є каркасом, на якому будується уся подальша робота із дослідження стосунків клієнта з його оточенням та із самим собою.
Чи потрібна мені психотерапія?
У кожного в житті бувають складні періоди, які доводиться пережити. У ці кризові часи може бути важко самому зрозуміти, чи буде психотерапія способом успішно впоратися із цією фазою життя.
Багато людей, яким варто звернутись за професійною допомогою, приходять до психотерапевта рідко, занадто пізно або навіть ніколи : через страх стигматизації, недостатність власних сил або через те, що вони не знають, чи потрібен їм психотерапевт.
Часто люди страждають без потреби. У них виникають думки на кшталт: «Я ж не хворий, щоб йти до психотерапевта», або: «Я зможу обійтися і без психотерапії». Страждання можуть посилитись, якщо не звернутися за професійною допомогою.
Тому важливо знати, коли нарешті зробити цей крок, аби за допомогою психотерапії зменшити страждання в довгостроковій перспективі. Тому що чим раніше Ви звернетеся за допомогою і приймете її, тим вищі шанси на швидке і тривале відновлення хорошого самопочуття.
Отже, які ознаки того, що варто звернутися до спеціаліста?
• Чи обмежують Вас проблеми у повсякденному житті?
Як тільки ви помічаєте, що Ваші турботи визначають Ваше повсякденне життя, відчуваєте постійні обмеження, такі як безсоння , труднощі з концентрацією, втрата мотивації або поганий настрій.
• Ваші стосунки страждають?
Ваші тривоги та проблеми погіршують стосунки з партнером, друзями чи родиною? Тоді важливо більше не ігнорувати та не приймати ці міжособистісні конфлікти, а звернутися за професійною допомогою. Здорова соціальна взаємодія є вкрай важливою для психологічного благополуччя.
• Вам більше не подобається те, чим Ви займаєтесь?
Захоплення перестали приносити радість? Помітні труднощі з мотивацією? Чи було у минулому все інакше? Втрата інтересу є ще одним показником, який дає зрозуміти, що підтримка може бути корисною та, навіть, необхідною.
• Ваше оточення висловлює стурбованість з приводу Вашого стану?
Близькі та знайомі стурбовані змінами Вашого стану чи вигляду ? Придивіться уважніше, чи виправдані їхні підозри та які можуть бути цьому причини.
• Ви пережили травмуючу подію?
Можливо, ваші думки обертаються навколо певної події, наприклад, хвороби близької людини, зґвалтування, важкої ситуації чи нещасного випадку? Тоді краще не вагатись та звернутись за професійною допомогою. Адже неопрацьована подія може мати серйозні наслідки для Вашого психічного благополуччя.
• Лікарі не можуть знайти причин фізичних скарг?
Ви тривалий час страждаєте від фізичних симптомів, пояснення яким лікарі не можуть знайти у Вашому тілі? Іноді причиною таких скарг можуть бути психологічні проблеми, наприклад, біль або проблеми зі шлунком і кишечником. Цього досить часто можна позбутися за допомогою психотерапії.
• Ваша спроба самостійно взяти проблему під контроль не вдалася?
У житті є речі, з якими самому впоратись досить важко. Тож не варто соромитися або боятися звертатися за професійною допомогою. Думка про те, що Ви недостатньо «хворі», щоб звертатися до психотерапевта, також недоречна. Наприклад, у випадку фізичних скарг ми набагато рідше розглядаємо, чи достатньо їх для відвідування лікаря. Тому, якщо Ваше самопочуття страждає, слід спробувати психотерапію.
• Чи вживаєте Ви алкоголь, щоб впоратися з проблемами? Чи, можливо, зловживаєте гаджетами та іграми віртуальної реальністі?
Чи збільшилося вживання алкоголю чи час, який Ви використовуєте для розваг у віртуальному світі (у порівнянні з тим, як було раніше)? Чи є у Вас відчуття, що Ви хочете «заціпеніти», зупинити реальність?
В такому разі опрацювання Ваших хвилювань неодмінно має супроводжуватися професійно. Подібним чином також і переїдання або голодування можуть бути ознаками психічних проблем.
Якщо така поведінка спостерігається досить часто - не нехтуйте можливістю попрацювати над цим зі спеціалістом.
• Ви більш емоційні, ніж зазвичай?
Це означає, наприклад, часту або постійну агресію, смуток, тривогу або відчуття порожнечі. Звичайно, люди відчувають такі емоції регулярно, але якщо ці переживання переповнюють Вас - це може бути ознакою певних психологічних проблем.
Ще одним показником є «катастрофічні» події, які ось-ось відбудуться або відбулися: наприклад, якщо Ви постійно впевнені, що наближається найгірше; Ви більше не можете дивитися на події реалістично. Ця інтенсивна форма думок або почуттів може завдати шкоди в довгостроковій перспективі, тому її не слід ігнорувати.
Особливо багато негативних емоцій, таких як постійний смуток, безнадія або відчуття порожнечі, можуть бути симптомами депресії. Щоб покращити самопочуття - дозвольте Вам допомогти.
Можливо, Ви часто замислювалися над питанням, чи варто спробувати для себе психотерапію? Або вважаєте, що принаймні одне з наведених вище питань притаманне Вашому самовідчуттю?
Нажаль, чимало людей із психологічним стресом не отримують належної допомоги.Але якщо Ви готові спробувати та покращити своє самовідчуття - записуйтесь на консультацію, натиснувши кнопку нижче.